Dla Niepodległej
środa, 12 listopada 2014 10:53

Po 123 latach niewoli nasza ojczyzna odzyskała wolność. Stało się to 11 listopada 1918 roku.

Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku w kraju odbywają się uroczystości roczni­cowe: manifestacje, przemarsze, koncerty…

I w naszej szkole pamiętamy o tym wyjątkowym wydarzeniu z historii kraju.

W piątek, 7 listopada odbyła się okolicznościowa akademia. Prym w niej wiedli ucznio­wie klasy V a, którzy wprowadzili wszystkich obecnych w tło historyczne tamtego okresu. Nowością był czynny udział wszystkich zebranych na tym patriotycznym apelu. Uprzednio wychowawcy wybrali dla swoich oddziałów jeden utwór i właśnie w czasie akademii był on zaprezentowany na forum. Podczas tego spotkania dziewczynki i chłopcy z pomocą Pań wy­chowawczyń przygotowali odpowiednie rekwizyty. Były zatem białe i czerwone baloniki, kokardy, kotyliony. „Ułani” z klasy IV przybyli pod okienko z pąsowymi różami, a powitały ich „panienki” w biało-czerwonych wiankach i w koralach. Drugoklasiści zakończyli utwór „Serce w plecaku” wymachując czerwonymi chusteczkami. Chłopcy z klasy VI b dzierżyli w dłoniach flagi narodowe.

To był wyjątkowy poranek i wyjątkowo pięknie zaprezentowali się wszyscy uczniowie. Galowe stroje i rekwizyty w narodowych barwach spowodowały, że było uroczyście i ele­gancko. Słowa uznania należą się także piątoklasistom. Wprowadzając w tamte dni zapre­zentowali różne typy wojsk, poczynając do kosyniera, a kończąc na współcześnie prezentują­cym się żołnierzu.

Akademię zakończyły słowa zaczerpnięte z jednego z wierszy:

… „ 11 listopada 1918 roku następuje koniec zaboru obcego,

znów na mapie świata polskie państwo gości

nikt nam nie zabierze już niepodległości…”