Magia Wigilii
wtorek, 07 stycznia 2014 14:02

…„Jest taki dzień, ciepły, choć grudniowy, jest taki dzień kiedy gasną wszystkie spory” – słowa piosenki z repertuaru „Czerwonych Gitar” oddają wyjątkowość tego jedynego dnia w roku – Wigilii Bożego Narodzenia.

Niepisaną tradycją w naszej szkole stały się klasowe spotkania z opłatkiem. Blask migającej choinki, zapach świerkowych gałązek, biały obrus, odświętny strój towarzyszą tej chwili.

Uczniowie z kilkudniowym wyprzedzeniem planują jak zorganizować ten niezwykły dzień. Do pomocy bardzo czynnie włączają się rodzice i wspólnymi siłami stworzone zostają wspaniałe stoły obfitujące w tradycyjne wigilijne atrybuty. Pojawiają się stroiki, sianko, zapalone świece. Wśród smakołyków dominują makowiec, uszka z barszczem, ciasta, napoje, ale najważniejszy jest moment składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem. Pamięta się też o pozostawieniu jednego wolnego miejsca przy stole. A potem już wspólne kolędowanie.

Ta „wyjątkowa lekcja” na długo pozostaje w pamięci.