Święto majowe
środa, 08 maja 2013 12:00

30 kwietnia w naszej szkole miała miejsce niezwykle uroczysta akademia. Tego dnia świętowaliśmy obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Starsi przypomnieli sobie, a młodsi uczniowie usłyszeli po raz pierwszy jak ważnym wydarzeniem dla naszego kraju było zatwierdzenie konstytucji. W tamtym okresie był to ratunek dla Rzeczypospolitej i ogromna szansa, aby ojczyzna była silna i nowoczesna. Na szczęście nie dopuszczono do tego, aby walki wewnętrzne w dalszym ciągu niszczyły kraj, a władzę sprawowali magnaci, przekupywani nierzadko przez sąsiadujące państwa. Stało się tak dzięki temu, że byli odważni i postępowi ludzie: Kołłątaj, Staszic, Małachowski, Potocki i wielu innych. To dzięki ich postawie hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna” nie pozostały pustymi fraze­sami.

I dla nas również te hasła powinny być świętością. Dzięki bohaterom tamtych czasów możemy teraz żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju. My też wiele możemy zrobić dla Ojczyzny, przede wszystkim znać dobrze historię kraju, dobrze uczyć się języka ojczystego, bo przecież…’ naród, który nie zna swojej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości…”.

W czasie tej podniosłej akademii nie mogło zabraknąć piosenek o ojczyźnie. Usłyszeli­śmy między innymi „Płynie Wisła, płynie” , „Witaj majowa jutrzenko”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Ucz się polskiego”. Pięknie wyśpiewał je szkolny chórek oraz wokalistki z klasy 6b: Julia, Marlena i Weronika.

Ten sam program został przedstawiony lokalnej społeczności 3 maja przed Mszą św. o godz. 11.00

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Poprawiony: środa, 08 maja 2013 12:59