Podsumowanie projektu „Bądź sobą – szukaj własnej drogi”
wtorek, 18 grudnia 2012 11:21

Projekt, poświęcony osobie Starego Doktora, a przeprowadzony w naszej szkole  z oka­zji Roku Janusza Korczaka trwał od 1 czerwca  do 14 grudnia 2012r.

W tym okresie przeprowadzono wiele działań, które miały na celu przybliżenie uczniom informacji o życiu, twórczości i działalności tego Wielkiego Przyjaciela dzieci.

1 czerwca uczniowie klas: II a i IV b uczestniczyli w spotkaniu plenerowym w Dębnie. Była tam nie tylko wspaniała zabawa, zwiedzanie zamku, spotkanie z postaciami z epoki ale przede wszystkim możliwość zajęcia miejsca na tronie króla Maciusia I.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” na lekcjach języka polskiego uczniowie słuchali fragmentów powieści Janusza Korczaka.

W październiku przeprowadzony był konkurs plastyczny dla uczniów klas IV – VI. Zadaniem uczestników było przedstawić plastyczną interpretację szkoły z czasów Korczaka, a wszystko to na podstawie tekstu „Źródła wyrozumiałości z 1919r.”

Wreszcie w grudniu przyszła pora na sprawdzenie wiedzy dotyczącej życia , twórczości i działalności Doktora Korczaka. Do zmagań konkursowych przystąpiły 3-osobowe drużyny z klas: IIIa oraz IV – VI. Poziom był bardzo wysoki, gdyż wszystkie zespoły klasowe świetnie się przygotowały i chciały zaprezentować z jak najlepszej strony. Ostatecznie I miejsce zdo­była klasa VIa w składzie: Weronika Gurak, Kamila Fitrzyk i Paulina Żółty. Drugie miejsce przypadło trójce z Va: Julii Ferenc, Patrycji Stelmach i Laurze Babraj. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z VIb: Julia Sikora, Marlena Szpak i Weronika Pasek

Na zakończenie projektu uczniowie z klas: Va i IIIb przygotowali część artystyczną. Zrobiło się i poważnie, i wesoło. Sporo można było dowiedzieć się o Wielkim Pedagogu, przyjacielu młodzieży ale i pofantazjować razem z królem Maciusiem I ( w tej roli niezastą­piony Krzyś Święch z IIIa ). To był także czas na rozdanie nagród w konkursach: wiedzowym i plastycznym. I jak to u Korczaka bywało, kto zasłużył, mógł liczyć na słodkie co-nieco. Pani dyrektor wręczała nagrody – niespodzianki.

Ten projekt z pewnością przybliżył postać i dokonania doktora Korczaka oraz jego wpływ na kształtowanie poglądów o prawach dzieci. Kto czuje niedosyt, może przejrzeć w bibliotece szkolnej teczkę tematyczną o Korczaku, obejrzeć gazetki ścienne, poczytać „Echo Szkoły”, a wtedy wiedza będzie jeszcze większa.

Warto zapamiętać, że to dzięki Korczakowi dzieci też mają prawa!.

Zapraszamy do naszej galerii

Poprawiony: wtorek, 17 września 2013 12:34