Wyprawa do Wieliczki i Krakowa
wtorek, 06 listopada 2012 09:48

Ranek 24 października 2012 r. uczniowie klas: IIIa i Va powitali z radością. Tego dnia nie poszli bowiem do szkoły, a wybrali się na wycieczkę autokarową do Wieliczki oraz Krakowa. Był to prezent od właścicieli sklepu DELIKATESY  CENTRUM – Państwa H. i T. Bulandów za zwycięstwo w konkursie zakupowym, zorganizowanym przez tę placówkę handlową.

Już od rana wszystkim dopisywały dobre humory, a i pogoda dostosowała się do nastrojów wycieczkowiczów.

Pierwszy przystanek tej niezwykłej eskapady stanowiła Kopalnia Soli w Wieliczce. Dzieci, które w większości po raz pierwszy tutaj były, oczarowane zostały pięknem i niezwykłością kopalni. Szczególnie spodobały się kaplica św. Kingi, słone podziemne jeziorka, kopalniane „kalafiory”, czyli stalaktyty i stalagmity. Przewodnicy w zajmujący sposób opowiedzieli historię kopalni, było sporo legend, anegdot, ciekawostek i chociaż dzieciaki rozglądały się na wszystkie strony, nie udało się nigdzie dostrzec wielickiego skarbnika….może następnym razem?

Druga część wyprawy to spacer Drogą Królewską po Krakowie od Wawelu po kościół Mariacki. Pani przewodnik zapoznała dzieci z historią zamku królewskiego na Wawelu. Podziwialiśmy dziedziniec pałacowy, Kaplicę Zygmuntowską, potem spacerkiem udaliśmy się do kościoła o. Franciszkanów aby zobaczyć wspaniałe witraże Wyspiańskiego, następnie Sukiennice i kościół Mariacki. Niezwykłe wrażenie na dzieciach zrobił ołtarz Wita Stwosza, usłyszały też jego zagmatwane dzieje.

Czas szybko płynął, więc nieubłaganie zbliżała się pora powrotu do Gnojnika. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, obwarzanek, jakiś suwenir z Krakowa i droga powrotna.

To był udany dzień i wspaniała wycieczka. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Bardzo dziękujemy za tę wyprawę.

Poprawiony: wtorek, 06 listopada 2012 10:03