Akademia 3 Majowa
środa, 09 maja 2012 08:52

W piątkowy majowy poranek uczciliśmy w naszej szkole kolejną 221.już rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości, ot kolejny dzień wolny od nauki, pracy… ale przecież jeśli zatrzymamy się na chwilę, spojrzymy za siebie, przypomnimy historię naszego kraju, to wnet uświadomimy sobie jak wielkie znaczenie miał ten dzień dla naszych ojców, dziadów, dla Polaków – patriotów, którzy doprowadzili do uchwalenia tak postępowej i ważnej konstytucji. A było to właśnie w dniu 3 Maja, to wówczas Sejm Rzeczypospolitej uchwalił drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawę regulującą prawa obywatelskie. To wielki symbol niezależności, nadziei i wolności. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu pokoleń, dzisiaj my, wszyscy obywatele RP możemy:

- swobodnie wyrażać swoje myśli i poglądy,

-  wybierać tych, którzy będą rządzić w naszym kraju,

-  aktywnie uczestniczyć w pracach różnych organizacji i stowarzyszeń

-  wybierać szkoły, w których chcemy się uczyć

-  decydować o wyborze wyznania itd.

Tę datę, 3 Maja 1791 roku obowiązkowo należy zapamiętać. Kierujmy się w swoim postępowaniu zasadą, że naród który zapomina o historii własnej ojczyzny, traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę.

Do tego dopuścić nam nie wolno!

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Poprawiony: środa, 09 maja 2012 09:20