Program "Owoce w szkole"
poniedziałek, 12 grudnia 2011 13:25

Uczniowie klas młodszych również w tym roku korzystają z europejskiego programu „Owoce w szkole”. Inicjatywa ta zrodziła się w Komisji Europejskiej i zapisana została w Białej Księdze jako „Strategia dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością”

Program „Owoce w szkole” ma zachęcić dzieci  do spożywania większej ilości owoców i warzyw, przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, podnieść świadomość społeczną dotyczącą zdrowego odżywiania.

Aby temu sprostać, w naszej szkole opracowany został specjalny harmonogram działań. W klasach pojawiły się gazetki tematyczne propagujące zdrowe odżywianie, uczniowie wiedzą, co to jest piramida żywieniowa. Wspólnie z wychowawcami dzieciaki jesienią przyrządzili kanapki i nauczyli się, jak elegancko je podać i zjeść, a na wiosnę zorganizowany zostanie konkurs pod hasłem „Dla smakosza i niejadka wiosenna kanapka”. W przygotowaniu jest malowana „Książka kucharska”, czyli trwa konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie nastąpi w maju. Ponadto zobaczymy przedstawienie „Jedz owoce i warzywa 5 razy dziennie”, przeprowadzona też będzie pogadanka „Zamień chipsy na owoce”.

Ta zamiana może się udać, bo maluchy bardzo chętnie zajadają się jabłkami i innymi darami natury, i z niecierpliwością czekają kiedy do klasy dotrą koszyki z owocami. Trzecioklasiści radzą sobie już sami, a młodszym dzieciom pomagają starsi koledzy lub panie z obsługi.

Fajną sprawą jest wspólne zajadanie się jabłuszkiem, gruszką czy chrupanie marchewki. Zresztą sami zobaczcie.

Owoce w szkole to super sprawa!