piątek, 02 grudnia 2011 07:07

Kolejny już raz w naszej szkolnej bibliotece zorganizowana została wystawka przytulanek - maskotek. A wszystko to z okazji przypadającego 25 listopada Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć.

Historia tego święta jest bardzo ciekawa.

Otóż w listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Scenę tę narysował jeden z karykaturzystów i zamieścił w najpoczytniejszej gazecie. Rysunek stał się sławny i zainspirował właściciela sklepu z zabawkami do wyprodukowania podobnej maskotki. Za zgodą prezydenta nazwał misia imieniem Teddy. Prezydent osobiście w liście do sklepikarza stwierdził: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie, ale proszę bardzo, może go pan używać”. Dwa lata później, w 1904 roku miś Teddy był już tak popularny, że Roosevelt walczący o ponowny wybór na stanowisko prezydenta kraju, wybrał go na maskotkę swojej kampanii. I wybory wygrał! Nie wiadomo, na ile przyczynił się do tego mały pluszowy misio.

Faktem jednak jest, że misie zabawki błyskawicznie znalazły zwolenników w licznych krajach. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

Misie, miśki, misiaczki znane na całym świecie to: Uszatek, Paddington, Colargol, Yogi, Kubuś Puchatek, Gumisie.

W piątek 25 listopada w szkolnej czytelni pani bibliotekarka czytała dzieciom książeczki z misiowej serii, można też było przytulić się do misiaczka, z czego korzystały chętnie nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy.

A książeczek o misiach jest całkiem sporo. Oto kilka propozycji misiowych lekturek:

- Julia Boehme –„Trzyminutowe opowiadania o misiach”

- Michael Bond – seria o „Misiu Paddingtonie”

- Joanna Chmielewska – “Opowieści o dobrym niedźwiedziu”

- Czesław Janczarski – seria o „Misiu Uszatku”

- Aleksander Alan Milne – „Kubuś Puchatek”

- Aleksander Alan Milne – „Chatka Puchatka”

- Ewa Szelburg – Zarembina – „Przygoda Misia „

- Anna Szymanowska – „Przygody misia Guziczka”

Misiaczki zapraszają wszystkie dzieci do biblioteki!!!

Poprawiony: piątek, 02 grudnia 2011 11:15